רציתי לשתף בחוויה מדהימה שהייתה לי, גידלתי פרפרים בבית.

זה פרויקט נחמד  שאפשר לעשות עם ילדים כדי להכיר את מחזור החיים של הפרפרים.

לכל מין פרפר יש מספר צמחים פונדקאים, צמח אחד עליו הוא מטיל ביצים ואותו אוכלים הזחלים, צמח אחר שהפרפר הבוגר יונק ממנו צוף, ולעתים צמח נוסף שמשמש ליצור חומרים כמו הורמונים שונים הדרושים לפרפר.

אותנו מעניין רק הצמח עליו מטיל הפרפר את הביצים.  אנחנו השתמשנו בצמח הפיגם הידוע בכינוי רודא. הפיגם הוא צמח פונדקאי לפרפר זנב הסנונית, פרפר מרהיב ביופיו. את העציץ ניתן לרכוש בכל משתלה  ולהניח מחוץ לחלון, לשתול באדנית או בגינה בתחילת חודש ספטמבר, במהלך ספטמבר או תחילת אוקטובר, הפרפרים מטילים את הביצים על גב העלה (כדי להגן על הביצים מהשמש) ויום אחד (אצלנו זה קרה באמצע נובמבר) תגלו זחלים  מטיילים על הצמח. כשהזחלים בוקעים הם קטנטנים ושחורים ומהר מאוד הם גדלים, מתפתחים ומקבלים את צבעם האופייני והצבעוני. אגב, אנחנו גרים בקומה חמישית כך שגובה אינו בעיה.

הזחלים ניזונים מעלי הצמח וגדלים עד שהם מוכנים לעבור לשלב הגולם זה קורה כשהזחלים בערך באורך של 5-6 ס”מ וברוחב של 6-7 מ”מ, בשלב זה הם יעזבו את הצמח ויחפשו מקום להתגלם, לכן יש להעביר את העציץ לכלי סגור אך מאוורר כדי שלא ייעלמו לנו הזחלים. אנחנו העברנו את הזחלים לטרריום והכנסנו כמובן גם כמה ענפי רודא.

מתוך שלושה זחלים שבקעו לנו, אחד הספיק לברוח ושניים הועברו לטרריום והתגלמו. הגולם, מתחים בצבע ירוק אבל תוך יום נראה שהוא מתייבש.

לאחר מספר שבועות הפרפרים בקעו, ההתרגשות היתה גדולה, גילינו בבוקר (הגלמים לרוב בוקעים לפנות בוקר) שני פרפרים מדהימים בטרריום. לאט לא הם ישרו את הכנפיים, ואז פתחנו את הטרריום ואפשרנו להם לעוף לדרכם. הפרפר הראשון עף לקראת שעות אחר הצהריים. הפרפר השני עף רק למחרת בצהריים.

החוויה מדהימה, מרתקת ומרגשת. אני לא בטוחה מי התרגש יותר, אני או הילדים, אבל אני ממליצה לכולם בספטמבר הקרוב לגשת למשתלה ולקנות עציץ רודא.

ספרו לי אם הצלחתם!

Advertisements