שבירת קרני לייזר

חומרים:

  • כלים שקופים שונים
  • מים
  • סבון כלים
  • עט לייזר

**יש לבצע ניסוי זה בהשגחת מבוגר בלבד!

** אין להאיר לכיוון העיניים עם קרני הלייזר!

אז מה עושים?

ממלאים את הכלי במים.

מוסיפים מעט סבון ומערבבים בעדינות כדי לא ליצור בועות סבון.
מאירים עם הליזר דרך דפנות הכלי תחילה בקו ישר ואח”כ בזוית.
עקבו אחר קרן הלייזר.

מה ניתן ללמוד?

בניסוי זה אנו רואים את קרן הלייזר במים מוחזרת הלוך ושוב מהדפנות של הכלי וגם מפני שטח המים. מניסוי זה אפשר ללמוד כמה עקרונות מעניינים.

מקורות אור רגילים כמו נורה חשמלית, פולטים פוטונים (חלקיקי אור) לכל הכיוונים ולכן האור מתפזר ומאיר טווח רחב. לעומתם, הלייזר פולט פוטונים באורך גל זהה ובקרן צרה וממוקדת. באופן זה, האור עובר בצורה ישרה ואינו מתפזר.

 

אפשר לראות שקרן הליזר היא בלתי נראית עד שהיא פוגעת במים, ולאחר שהיא עוזבת את המים היא שוב בלתי נראית עד שהיא פוגעת בקיר, מדוע זה קורה? מדוע הוספנו סבון?

כדי שנוכל לראות את הלייזר האור צריך להגיע אל העין שלנו, מאחר וקרן הלייזר היא מאוד ממוקדת ונעה רק לכיוון שאליו נורתה היא לא מגיעה את העין שלנו.  רק כאשר קרן הליזר פוגעת בקיר היא מוחזרת ממנו ומגיעה את העין שלנו, לכן ניתן לראות את הנקודה של הלייזר על קיר. אפשר לדמיין זאת כמו סילון מים חזק שפוגע בקיר, בלעדי הקיר זרם המים ימשיך ישר ולא ירטיב את מי שמחזיק בצינור אולם כאשר סילון המים פוגע בקיר המים ניתזים ומוחזרים לכל כיוון וטיפות יכולות לפגוע גם במי שאוחז בצינור.

ומה קורה במים? במים יש חלקיקים קטנים (הסבון) בהם פוגעים קרני הלייזר ומוחזרים מהם אל העין שלנו, אפשר לדמיין זאת כך שסילון המים מהדוגמא הקודמת נורה דרך רשת, המים יעברו דרך הרשת אבל חלק מהמים יפגעו ברשת וישפריצו לכל כיוון וירטיבו את האוחז בצינור.

זו גם הסיבה שרואים לייזר כאשר יש בחדר עשן, עשן הוא חלקיקים שמרחפים באוויר, קרני הלייזר פוגעים בחלקיקי העשן ומוחזרים אל עינינו.

בנוסף, בניסוי זה אנו רואים תופעה מעניינת. כאשר האור פוגע בדפנות הכוס או בפני שטח המים רובו  מוחזר כמו ממראה וחלקו ממשיך הלאה תופעה זו נקראת החזרה , כאשר אור עובר מחומר אחד לחומר אחר כמו בין אוויר למים או בין מים לזכוכית הוא מוחזר מפני השטח כמו אבן שקופצת על המים, אך חלקו מצליח בכל זאת לעבור. אפשר לראות שכיוון ההחזרה תלוי בזווית שבה האור פוגע בחומר, החוק אומר שהזווית שבה האור מוחזר תמיד דומה לזווית בה האור פוגע החומר.

מודעות
סביבון ניוטון

סביבון ניוטון

https://youtu.be/3dxbR9g03pE ציוד נדרש: בריסטול לבן צבעי עיפרון מספריים קיסם מעט פלסטלינה מהלך הניסוי: שרטטו עיגול בעזרת כוס על גבי הנייר…
הגבעול הנעלם

הגבעול הנעלם

ניסוי מקסים שמדגים את שבירת האור בנוזלים שונים. עוד דוגמה לכך שכל מדען הוא גם קוסם.
שבירת קרני לייזר

שבירת קרני לייזר

איך אפשר לשבור קרני אור? קרן הלייזר היא קרן אור מאוד ממוקדת ואיתה אפשר להדגים תכונות של קרני אור.
קסם המטבע הצף

קסם המטבע הצף

האם מטבע יכול לצוף? בניסוי הפעם אשליה אופטית מפתיעה שמדגימה לנו שבירה של אור

אהבתם את הרעיון? רוצים להנות מיצירות וניסויים נוספים? הצטרפו לרשימת התפוצה:

מודעות

4 תגובות

  1. זה לא ספציפית משהו בסבון. זה העובדה שיש חומר במים שעליו נשבר האור. זה יעבוד גם עם קמח לדוגמה :)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן