דובי הקוטב

דובי הקוטב הם חיה מרשימה ללא ספק, הם הטורפים היבשתיים הגדולים בעולם ומשקל הזכרים יכול להגיע ל700 קג’ ולאורך של עד 3 מטרים!
דובי הקוטב הם יונקים ימיים למחצה והם שחיינים מצוינים.
כדי להתקיים בתנאים הקיצוניים של הקוטב הצפוני לדובי הקוטב יש מספר תכונות מיוחדות:
כדי להתמודד עם הקור לדובים שכבת שומן עבה לחימום ופרוותם שומנית מאוד ודוחה מים כדי שלא יהיה להם קר בזמן שהם שוחים.
פרוותם עבה, שקופה למחצה ועורם שחור כפי שניתן לראות לפי צבע אפם, המראה הסופי הוא של פרווה בצבע בז’ המאפשרת להם להסתוות היטב בשלג. כאמור לדובי הקוטב אין טורפים טבעיים וההסוואה דרושה להם לשם ציד, הדובים גדולים ומגושמים ואף שהם יכולים להגיע למהירות של עד 40 קמ”ש דרושה לכך המון אנרגיה והם לא יכולים לרוץ למרחקים ארוכים ולכן דובי הקוטב צדים את טרפם ממארב.
מאפיין נוסף הוא כפות רגליהם של דובי הקוטב הגדולות מאוד באופן לא פרופורציונלי לגופם, גודל זה משרת שתי מטרות הראשונה לצורך שחיה, הכפה הגדולה דוחפת את המים ביעילות רבה ויחד עם קרומים חלקיים בין אצבעותיהם הדבר מאפשר להם לשחות במהירות של כ- 10 קמ”ש , נמצאו דובים ששחו מרחקים של 160 ק”מ מפיסת היבשה הקרובה.
המטרה השנייה של כפותיהם הגדלות היא לפזר את משקלם כאשר הם הולכים על קרח דק לפעמים הם אפילו זוחלים על שש כאשר הקרח דק במיוחד.
אוזניהם של דובי הקוטב קטנות מאוד ביחס לגודלם וזאת כדי להקטין שטח פנים שאינו מכוסה שכבת שומן ולהקטין את איבוד החום וראשם קטן ומותאם לשחייה.
עם מופע כל כך מרשים אין פלא שלדובי הקוטב מעט מאוד אויבים טבעיים. למרות זאת דובי הקוטב נכנסו לרשימת המינים בסכנת הכחדה, זאת בעקבות ההתחממות הגלובלית שמצמצמת את אזורי המחייה והצייד שלהם ובני האדם הצדים אותם בשביל פרוותם .
מודעות

אהבתם את הרעיון? רוצים להנות מיצירות וניסויים נוספים? הצטרפו לרשימת התפוצה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן