האם התגלה כוכב לכת נוסף?

שני מדענים אמריקאים בשם מייקל בראון וקונסטנטין בטיגין מהמכון הטכנולוגי בקליפורניה טוענים שהצליחו למצוא הוכחות לקיומו של כוכב לכת תשיעי שנמצא בקצה מערכת השמש. כוכב הלכת X!

שני החוקרים פרסמו את המאמר בכתב העת Astronomical Journal. במאמר טענו החוקרים שכוכב הלכת X הוא כוכב לכת גזי וגודלו בערך כגודלו של כוכב הלכת נפטון. על פי החוקרים, הכוכב טרם נצפה מאחר והוא חג רחוק מהשמש במסלול אליפטי ומשך הסיבוב שלו אורך בין 10,000-20,000 שנים (שימו לב – שנה של כוכב הלכת X שווה ל10,000-20,00 שנים בכדור הארץ!)

ישNature_News_Planet_Nine_orbital_diagram_21.01.2016_WEB.0 לזכור שכל ההוכחות לגבי קיומו של כוכב הלכת X הן תאורטיות בלבד ומבוססות על מודלים מתמטיים. הכוכב מעולם לא נצפה בצורה ישירה והחוקרים הסיקו את תנועתו על סמך תנועות של כוכבים ועצמים אחרים שנתגלו בחלקה המרוחק של מערכת השמש. החוקרים הסיקו כי תנועתם של אותם עצמים מושפעת מכוח הכבידה שמייצר הכוכב המאסיבי; בראון ובטיגין ניסו להסביר את תנועת המסלולים של מספר אובייקטים והגיעו למסקנה שההסבר ההגיוני היחיד הוא השפעה של כח הכבידה של גוף גדול יותר.

גם בעבר טענו חוקרים שגילו כוכבי לכת על סמך חישובים מתמטיים:

ב-1781 גילה האסטרונום ויליאם הרשל את אורון (אורנוס), כוכב הלכת השביעי. לאחר הגילוי, נמצאו סטיות במדידות שהוסברו על ידי הימצאותו של גוף נוסף שמשפיע עם כח הכבידה של על המסלול של אורון – הסבר שהוביל לגילויו של כוכב הלכת נפטון. ב-1905 טען החוקר פרסיוול לוול שכוכב הלכת X קיים בדיוק אחרי נפטון. החישובים שלו הובילו לאיתורו של נפטון, אלא שהכוכב זה היה קטן מדי מכדי להיות כוכב הלכת שלוול חיפש ולכן כוכב הלכת X נותר כתעלומה.

היום יש סיכוי אמיתי לאתר את כוכב הלכת המסתורי. טלסקופ שנמצא בתהליכי בנייה מתקדמים בצ’ילה מצלם ברזולוציה של 3.2 מיליארד פיקסלים 800 תמונות פנורמיות בלילה. טלסקופ זה מתוכנן לגלות הרבה אודות חגורת קופייר – שם, על פי ההשערה, נמצא כוכב הלכת X.

כמובן שעד שכוכב הלכת התשיעי לא יימצא, קיומו יישאר בגדר תיאוריה מרגשת.

 

Advertisements