ועידת האקלים הבינלאומית 2015

בדצמבר 2015 התקיימה בפריס ועידת האקלים הבינלאומית. פסגה זו הייתה מאורע יוצא דופן והצליחה לגבש הסכם משותף עליו חתמו 195 מדינות מרחבי העולם.

מטרת הפסגה הייתה השגת אמנה מחייבת לצמצום פליטת גזי החממה במדינות העולם.

סוף סוף נמצא נושא עליו מסכימות כל מדינות העולם; כולן מבינות את האיום הנובע משינויי האקלים, ולדעת חוקרים ומדענים מרחבי העולם – אם לא נתחיל לשמור על הסביבה ולהפחית את פליטת גזי החממה – אנו מתקרבים בצעדי ענק לנקודת האל חזור.

אפקט החממה על קצה המזלג:

152-(A466)-Adapt-126Sa (1)

כשקרני השמש מגיעות לפני כדור הארץ חלקן נקלטות ונבלעות בקרקע וחלקן מוחזרות לכיוון החלל. האטמוספירה של כדור הארץ מונעת חלקית מהחום לברוח חזרה לחלל, וטוב שכך – לולא היה חלק מהחום נשמר, הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ הייתה עומדת על 33 מעלות מתחת לאפס!

מאז המהפכה התעשייתית ובקצב הולך וגובר, נפלטים אל האטמוספירה מליוני טונות של גזי חממה כמו פחמן דו חמצני, מתאן, פחמן חד חמצני וקיטור. הגזים האלו נלכדים בתוך האטמוספירה ויוצרים מחסום חד כיווני – קרני השמש חודרות לכדור הארץ אך החום הנפלט מהקרקע אינו יכול להתפוגג בחלל וכתוצאה מכך, כדור הארץ מתחמם. מעניין לציין שבכוכב הלכת נגה, אפקט החממה הוא החזק ביותר והטמפרטורה על פני הכוכב היא כ460 מעלות צלזיוס.

 

 

ו

ובחזרה לועידת האקלים, לאחר רצף שיחות מרתוניות שארכו שבועיים בנוכחות נציגים מרחבי העולם, הושג הסכם עולמי.

עיקרי ההסכם:

ראשית הושגה הסכמה ששינויי האקלים מהווים את האיום הגדול ביותר היום על האנושות ועל המערכות האקולוגיות. ההסכם שואף להביא לכך שכדור הארץ לא יתחמם ביותר מ-2 מעלות, מתוך הבנה שהתחממות כדור הארץ ביותר מ-2 מעלות תגרום לנזקים בלתי הפיכים.

בועידה הצהירה כל מדינה כמה היא מוכנה לתרום לטובת הפחתת פליטת גזי חממה. המדינות התחייבו שבשנת 2018 יציגו מטרות מעשיות ותכניות לביצוען.

כדי להשיג את המטרה, התחייבו המדינות המפותחות לסייע למדינות מתפתחות על מנת לעודד ייצור אנרגיה ירוקה ויעילה ממקורות מתחדשים. בנוסף, הוקמה “קרן האקלים הירוקה” שתעביר 100 מיליארד דולר בכל שנה למאבק בשינויי האקלים.

סעיפים נוספים באמנה נגעו לבעיות הנובעות משינויי האקלים – בצורות, צונאמי, מדבור, הצפות ועוד. כל המדינות התחייבו להכין את עצמן לשינויים הצפויים והתחייבו לסייע אחת לשניה במקרה הצורך.

ההסכם מחייב את המדינות השונות לדווח על הפעילויות בהן הן נוקטות להפחתת פליטות גזי החממה, וכיצד הן נערכות להתמודד עם הפגיעות האפשריות הנובעות משינויי האקלים.

בנוסף, המדינות התחייבו לעבוד יחד לקידום המדע והטכנולוגיה על מנת למנוע את המשך ההתחממות הגלובלית ולשתף את הידע ביניהן. עבודה משותפת תעשה לטובת חינוך האזרחים והגברת המודעות הציבורית לאקלים המשתנה.

העובדה שמדינות רבות כל כך הסכימו לחתום על הסכם המחייב אותן חוקית תחת החוק הבינלאומי מעוררת השראה. כאמור, המדינות התחייבו לדווח על הפעילות שלהן ולהיות נתונות לאכיפה בינלאומית בנושא.

אחת מחוזקות ההסכם בפריז הוא שהמחויבות של כל מדינה הוגשה בצורה התנדבותית, כל אחת לפי יכולתה, תוך הוגנות ושיתוף פעולה עם שאר המדינות. למרות זאת, רבים טוענים שזו החולשה של ההסכם – הוא אינו מחייב מספיק ואינו מפרט יעדים כמותיים ומדידים באמת להילחם באתגרים העתידיים.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לועידה ונשא דברים. בנאומו אמר ש”אנחנו כוכב אחד והאקלים לא מכיר בגבולות”. במסגרת ההסכם ישראל התחייבה להפחית את פליטת גזי החממה, דבר שמאלץ את המדינה לבחון מחדש את מדיניות האנרגיה שלה.  היעד שקבעה הממשלה הוא להביא לירידה של 25% בקצב גידול פליטת גזי החממה עד שנת 2030, בעיקר בזכות מעבר לייצור 17% מהחשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות.

הועידה הבאה תתקיים בנובמבר 2016 ובה יצטרכו מנהיגי העולם להציג תוצאות – כולנו ציפיה!

By |2019-02-07T16:39:30+02:00ינואר 3rd, 2016|מדעי החיים|0 תגובות

About the Author:

j

השאר תגובה