ישנם ניסויים רבים שניתן לבצע עם מגנטים. כוחות המשיכה והדחייה של המגנטים, יכולים לספק לנו שעות של חקר ומשחק.

החומרים הדרושים:

  • קופסה ריקה של דיסקים
  • דיסק CD
  • כ-40 מגנטים עגולים (את המגנטים ניתן לקנות בחנויות היצירה)
  • דבק
  • ניירות צבעוניים או מדבקות לקישוט (לא חובה)

מהלך הניסוי:

הדביקו על גבי הדיסק ניירות צבעוניים או מדבקות כדי שיהיה מקושט וצבעוני.

סדרו את כל המגנטים בערימה אחד מעל השני.

מרחו דבק בתחתית קופסת הדיסקים לאורך המסגרת.

הדביקו את המגנטים. שימו לב שאתם מדביקים את כל המגנטים באותו הכיוון. זו משימה מעט מאתגרת כי המגנטים ינסו לדחות האחד את השני. בתחילה הדביקו את המגנטים עם מרווחים, ואחר כך, הוסיפו מגנטים בין המרווחים שנוצרו. בסוף, המגנטים צריכים להיות צמודים אחד לשני.

כדי לוודא שכל המגנטים מודבקים באותו הכיוון, קחו מגנט נוסף, ועברו לאורך מסגרת המגנטים שיצרתם. על כל המגנטים לדחות או למשוך את המגנט.

מרחו דבק לאורך המסגרת של הדיסק המקושט (בצידו התחתון).

גם כאן עליכם להדביק את המגנטים, אך עליכם לוודא שהם מודבקים בכיוון ההפוך למגנטים בבסיס הקופסה. כלומר, בדקו איזה צד של המגנטים מושך את המגנטים המודבקים בתחתית הקופסה ואותו הדביקו לשולי הדיסק. שימו לב, כדי שהסביבון יסתובב באוויר, על המגנטים בבסיס הקופסה לדחות את המגנטים המודבקים על גבי הדיסק.

לאחר שהדבק התייבש, השחילו את הדיסק בקופסה, כאשר המגנטים פונים כלפי מטה. הדיסק ירחף באוויר.

סובבו את הסביבון והוא יסתובב באוויר.

מה ניתן ללמוד?

המגנט הוא חומר שמסוגל למשוך אליו חפצים מתכתיים הנמצאים בקרבת “מרחק ההשפעה שלו” שהוא למעשה השדה המגנטי שלו. לכל מגנט שני קטבים: צפוני (פלוס) ודרומי (מינוס). החוק כמו במקרים רבים אחרים קובע שהפכים נמשכים. כלומר אם נקרב את הקוטב הצפוני של מגנט אחד לקוטב הדרומי של מגנט אחר הם מיד יימשכו זה אל זה. לעומת זאת אם ננסה להצמיד צפון לצפון (פלוס לפלוס) או דרום לדרום (מינוס למינוס) המגנטים יידחו האחד את השני. כאשר סידרנו את המגנטים בבסיס הקופסה, סידרנו את כולם כך שאותו קוטב פונה כלפי מעלה. אחר כך, בדקנו והדבקנו לדיסק את המגנטים באופן כזה ששני קטבים זהים פונים אחד לכיוון השני (צפון מול צפון ודרום מול דרום). כך המגנטים דוחים אחד את השני וגורמים לדיסק לרחף באוויר. דחיפה קטנה תגרום לדיסק להסתובב כמו סביבון ומאחר וכמעט ואין חיכוך בצורה זו, הסביבון יכול להמשיך ולהסתובב זמן רב.

אהבתם את הניסוי? רוצים להנות מניסויים נוספים?

הצטרפו לרשימת התפוצה:

[[ טופס מוטמע]]

בנוסף, אני ממליצה בחום לקנות את מארזי המדען המטורף! בכל מארז 20 כרטיסיות עם ניסויים מפתיעים ומרתקים!