ג’ונו היא גשושית (חללית בלתי מאויישת) שנבנתה במטרה לחקור את כוכב הלכת צדק, כוכב הלכת צדק או ג’ופיטר בלועזית הוא כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש הוא עשוי מגז ויש לו יותר מ60 ירחים, גודלו העצום של צדק וכוח הכבידה הרב שלו גורם לכך שכל מיני אסטרואידים שמסתובבים במערכת השמש ימשכו  אליו וכך למעשה מגן צדק על כדור הארץ מהשמדה, עד היום המידע שיש לנו על צדק מגיע מתצפיות וטלסקופים ועכשיו לראשונה נשלחה חללית כדי לחקור את צפונותיו. ממה בדיוק צדק עשוי? האם יש ליבה מוצקה במרכזו? ומה בדיוק טבעו של הכתם האדום שנקרא העין של צדק שהוא למעשה סערה עצומה שמשתוללת על כוכב הלכת כבר מאות שנים?

ג’ונו שוגרה מפלורידה ארה”ב באוגוסט 2011 ,והחודש, ב4.7 הגיעה לצדק לאחר כמעט 5 שנות מסע ולאחר שעברה מרחק של כמעט 3 מיליארד קילומטרים. החללית ג’ונו היא החללית המהירה ביותר שאי פעם שוגרה ע”י בני האדם.

משימת המחקר המרכזית של ג’ונו היא לעזור לנתח את האטמוספירה של צדק, את השדה המגנטי שלו ואת זהר הקוטב של הכוכב זאת כדי לנסות ולקבל מידע נוסף לגבי אופן ההיווצרות של צדק, המבנה שלו והאבולוציה שלו. הגשושית אמורה להקיף את צדק במשך 20 חודשים סה”כ 37 הקפות במסלול אליפטי.

הדמיה מסלול ג'ונו סביב צדק (צילום הדמיה: נאס"א)

הדמיה מסלול ג’ונו סביב צדק
(צילום הדמיה: נאס”א)

לאחר הכניסה למסלול סביב צדק בתחילת החודש, מצלמת JunoCam שבחללית ג’ונו החלה לפעול ולשדר נתונים לכדור הארץ . התמונה הראשונה של ג’ונו, צולמה ב10.7 כאשר החללית הייתה במרחק של 4.3 מליון קילומטרים מצדק. בתמונה ניתן לראות גם 3 מהירחים של צדק: איו, אירופה וגנימד.

תמונה שצולמה ע"י ג'ונו (צילום: נאס"א)

תמונה שצולמה ע”י ג’ונו
(צילום: נאס”א)

כאשר ג’ונו תתקרב לצדק ב27.8 יצולמו התמונות הראשונות ברזולוציה גבוהה החללית אמורה להגיע לגובה של כ4000 ק”מ מעל שכבת העננים וכך תוכל להעמיק ולחקור את כוכב הלכת. על ג’ונו יש גם מכשיר שעליו אחראי מדען ישראלי בשם יוחאי כספי ממכון וייצמן למדעים שתפקידו להבין איך צפיףות המסה בכוכב הלכת מסודרת, כלומר מה ההבדל בצפיפות של ליבת הכוכב לעומת האטמוספירה.בסוף משימתה צפויה ג’ונו לצלול פנימה לתוך יופיטר ולספק עוד מידע על התנאים ששוררים ממש בתוכו עד שלבסוף תמחץ תחת כוח הכבידה העצום של צדק.

מעניין ומשעשע לדעת: יופיטר היה ראש האלים במיתולוגיה הרומית ועל שמו נקרא כוכב הלכת צדק. 4 הירחים הראשונים שהתגלו של יופיטר (צדק) נקראו על שם המאהבות של זאוס (מקבילו היוני של יופיטר): איו, אירופה, גנימד וקליסטו

ג’ונו, לפי המיתולוגיה הרומית הייתה אחותו ואשתו של יופיטר ועל שמה נקראה החללית.

אפשר לומר ש- NASA שלחו את אשתו של יופיטר לרגל אחריו וכל המאהבות שסובבות אותו.

 

Advertisements