הרדוף הנחלים הוא שיח גבוה, לרוב בין 1.5-4 מטר, ירוק עד. ההרדוף בטבע גדל על גדות נחלים, הוא בעל עלים גדולים וירוקים והוא פורח תקופה ארוכה בשנה בפרחים ורודים ויפים. בנוסף לכל אלה, ההרדוף קל מאוד לגידול. הוא צמח חזק ועמיד לזיהום אוויר ומזג אוויר משתנה. בשל תכונותיו אלה, הרדוף הנחלים הוא צמח נוי פופולרי ונפוץ מאוד וניתן למצוא אותו כגדר חיה באזורים אורבניים, בגינות ציבוריות ואף בבתי ספר.

מה שפחות ידוע הוא שהרדוף הנחלים הוא צמח רעיל מאוד. הגבעול והעלים מצופים בחומר הנקרא אולאנדרין, ואכילה של עליו יכולה לגרום להאטת קצב הלב ולסימנים נוירולוגיים עד כדי איבוד הכרה ומוות. בגלל רעילותו, ההרדוף פסול מלשמש לסכך לסוכה בחג הסוכות.
דמיינו מצב בו הילדים משחקים בגינה הציבורים או בחצר בית הספר, מסתובבים בין השיחים, קוטפים עלים ופרחים ואחר כך ניגשים לאכול כריך או פירות… יום למחרת לילד כואבת הבטן והוא לא מרגיש טוב, אך איש לא חושד בצמח ה”תמים” שגדל בחצר בית הספר.

ההרדוף מסוכן לא רק לבני אדם אלא גם לבעלי חיים, למכרסמים ולמזיקים שונים ובאבקה העשויה מענפים מיובשים של הרדוף משתמשים להרעלת מזיקים. נטען ששפן הסלע הוא היונק היחיד שיכול לאכול את עלי ההרדוף מבלי להפגע.
בארץ כבר נודעו מקרים בהם אושפזו ילדים או מבוגרים אחרי שאכלו עלה או הכינו חליטת תה מעלי ההרדוף. וכבר היה לפחות מקרה מוות אחד של אדם שהכין שיפודים למנגל מענפי הצמח.

בשנת 2012 אושפז בטיפול נמרץ תינוק  שבמהלך טיול בגינה קטף ואכל עלה של הרדוף הנחלים. (קישור לכתבת המקור)
אז הורים ומורים יקרים, אנא בדקו – במידה וצמח זה נמצא בגינה הציבורית או בחצר בית הספר, פנו להנהלת בית הספר או למוקד העירייה בבקשה שיעקרו את השיחים ויטעו אחרים במקומם.

Advertisements