הגודל לא קובע – עורבים אינטליגנטים כמו שימפנזים!

הגודל לא קובע! מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת לונד בשוודיה מצא שעורבים חכמים באותה מידה כמו שימפנזים וזאת למרות גודל מוחם הקטן.

קשה לבחון אינטליגנציה אבל אחד המאפינים של איטיליגנציה הוא התנהגות מאופקת והיכולת להתגבר על האינסטינקטים החייתיים ולבחור בהתנהגות הגיונית ושקולה יותר.

בשנת 2014 חוקרים מארה”ב ביצעו מחקר שבדק את יכולת האיפוק ב-36 מינים שונים של בעלי crow-766659_960_720חיים בעיקר קופים וקופי אדם. במחקר בחנו את הקופים במבחן הגליל. במבחן זה מניחים אוכל בתוך גליל שקוף שפתוח משני צדדיו, האתגר לחיה הוא לקחת את האוכל מהצדדים הפתוחים ולא לנסות ולהגיע אליו ישירות דרך הפלסטיק. כדי להצליח על החיה להראות איפוק ומחשבה כדי לבחור בדרך היעילה יותר להשיג את האוכל.  בתום המחקר הסיקו שקופי האדם הם החיה האינטליגנטית ביותר והסיבה לכך היא ככל הנראה מוחם הגדול בהשוואה לגודל המוח בבעלי חיים אחרים שנבחנו. אולם במחקר זה לא בחנו ציפורים ממשפחת העורבים שנחשבים לציפורים החכמות ביותר.

במחקר החדש שנעשה באוניברסטית לונד, הצליחו העורבים במבחן הגליל כמעט ב100% מהמקרים ותפקדו טוב כמו קופי האדם וזאת למרות גודל מוחם הקטן באופן משמעותי מזה של הקופים.

המחקר החדש מצביע על כך שהגודל האבסולוטי של המוח אינו קובע את רמת האינטיליגנציה אלא ישנם גורמים אחרים כמו צפיפות הנוירונים ומבנה המוח שמשפיעים על האינטליגנציה.

יש לנו עוד הרבה ללמוד על הקשר בין גודל המוח, המבנה שלו ורמת האינטיליגנציה, אמר החוקר הראשי בניסוי. מה שבטוח זה ש”מוח של ציפור” אולי לא עלבון גדול כמו שחשבנו.

למאמר המקור לחץ כאן>>

 

By |2019-02-07T16:39:21+02:00יוני 5th, 2016|חדשות המדע|0 תגובות

About the Author:

j

השאר תגובה