רבות נאמר ונכתב אודות ההדברה וכימית וסכנותיה לאדם ולסביבה. אחת החלופות המיושמות כבר היום היא הדברה ביולוגית – שימוש ביצורים חיים שונים שמחסלים את המזיקים.

החקלאות כיום מתקדמת מאוד. קיימות טכנולוגיות ופיתוחים חדשים שמקלים מאוד על חיי החקלאי ומסייעים לו רבות. יחד עם זאת, עדיין ישנם מזיקים רבים שפוגעים ביבול ובשדות וגורמים לנזקים קשים לחקלאים.

קיימים מזיקים רבים שפוגעים ביבולים שונים, מחיידקים, חרקים, זחלים, מכרסמים פטריות ועוד… לרוב הפתרון הוא ריסוס בחומרי הדברה כימיים. הדברה כימית היא יעילה מאוד אך יש לה לא מעט צדדים שליליים. החומרים הכימיים הם רעילים ופוגעים בסביבה וגם באדם. חומרים אלו פוגעים גם בחרקים שאינם מזיקים ובע”ח אחרים ועלולים לפגוע באיזון האקולוגי.

פF0_0400_0000_tinshemet(1)תרון נוסף הוא הדברה ביולוגית, שהיא למעשה התערבות של האדם במערכת האקולוגית, כדי לרסן את המזיק או לחסל אותו באמצעים אקולוגיים לדוגמה, מאז שנת 2008 ניתן לראות במקומות רבים בצפון הארץ – בשדות ובמטעים קנים מלאכותיים רבים על עמודים. בקינים אלה מתמקמות תנשמות שמחפשות את אוכלוסיות המכרסמים הפוגעים בשדות. (*לכתבה המלאה)

persimilis-400-266דוגמה נוספת היא בגידולי העגבניה: היקף גידול עגבניות מאכל במבנים משתרע על כ-22000 דונם הגדלים לאורך כל ימות השנה. הבעיה העיקרית בגידול העגבנייה מבחינת הגנת הצומח היא ההתמודדות עם אקריות קורים גם כאן, נמצא ששימוש באקרית פרסימיליס (אקרית טורפת הניזונה מאקרית הקורים)   יכול להציל גידולים רבים. האקרית הטורפת מסוגלת להדביר ולחסל את המזיק. (*לכתבה המלאה)

גם בגידולי הקישואים, חצילים, תות שדה, פלפל, אבטיחים, גפנים ועוד נעזרים החקלאים רבות בהדברה הביולוגית

דוגמה נוספת להדברה ביולוגית היא בנסיון להתמודד עם בעיית היתושים. היתושה עוקצת מכיוון שהיא זקוקה לחלבונית בדם כדי לייצר ביצים. על מנת להטיל את הביצים, זקוקה היתושה למקווי מים. דגי גמבוזיה שמפוזרים במקורות מים שונים טורפים את זחלי היתושים ובכך מונעים מהם להתפתח. הגמבוזיה משריצה בכל 20 יום כ 150 דגיגים בממוצע, הטורפים את זחלי היתושים.

בשנה שעברה נצפתה כנימה אלימה על צמחי הצבר tzabar-011_534x400שאיימה להכחיד את שיחי הצבר בישראל. קק”ל, משרד החקלאות וחברת ביו-בי מצאו את החיפושית המתאימה שתוכל לטפל בכנימה וכ –  150,000 חיפושיות “טורפות שוחררו כדי למגר את הכנימות. (*לכתבה המלאה)

חשוב לציין כי להדברה הביולוגית ישנם גם חסרונות. אחד החסרונות הבולטים הוא האפשרות שבעל החיים שהובא כדי להילחם במזיק, יצליח להתרבות ולשנות את המאזן האקולוגי המקומי. הסיכון קטן כאשר משתמשים בבעל חיים מקומי, אך כאשר מביאים בעל חיים אקזוטי התוצאות עלולות להיות הרות אסון. במידה ובעל החיים יתרבה הוא יכול לדחוק בעלי חיים מקומיים, להתחרות איתם על שטחי מחיה ומזון ובכך להפוך למין פולש.

Advertisements