נגד כח המשיכה

ציוד נדרש:

  • כוסות (לפחות 3)
  • מים
  • צבעי מאכל בצבעי היסוד (אדום כחול צהוב)
  • נייר סופג

מהלך הניסוי:

  • מזגו מים בשתי כוסות והוסיפו צבע מאכל (לכל כוס צבע אחר)
  • הניחו נייר סופג בין הכוס הראשונה לכוס הריקה ובין הכוס השנייה לכוס הריקה
  • המתינו והתבוננו לראות מה קורה.
  • אפשר גם לבצע את הניסוי עם 3 צבעים במעגל או בשורה

מה ניתן ללמוד?

בניסוי זה המים מכוס  אחת עוברים לכוס השנייה ומתגברים על כוח המשיכה, זה נראה כנגד חוקי הטבע אבל למעשה היכולת הזו של המים היא המפתח לעצם קיומו של הטבע סביבנו.

חשבתם פעם איך עצים או למעשה כל צמח אחר מצליחים להעלות את המים שבקרקע מהשורשים ועד לצמרת העץ? הרי לעצים אין שרירים או משאבות והם לא מחוברים לחשמל. איך הם עושים זאת?

הצמחים מנצלים את כוחות המשיכה של חלקיקי המים. למולקולות המים יש קשרים מיוחדים ביניהן שמאפשרים להן להיצמד אחת לשנייה וגם לחומרים אחרים. ועם קצת הנדסה גאונית אפשר להרים מים עשרות מטרים באוויר, אז איך זה עובד?

היכולת של מולקולות המים להיצמד אחת לשנייה נקראת קוהזיה ואילו יכולתן להיצמד לחומרים אחרים נקראת אדהזיה. אם ניקח צינור דק המים ייצמדו לדפנות הצינור ויעלו מעט במעלה הצינור, בתוך גזע העץ יש מערכת כזו צינורות דקיקים הנקראים עצה. לתאית החומר ממנו עשוי גזע העץ יכולת אדהזיה גבוהה עם המים, ולכן מולקולות מים מטפסות ביעילות במעלה הצינוריות.

כוחות המשיכה בין מולקולות המים עצמן -הקוהזיה מושכים איתם את שאר חלקיקי המים במעלה הגזע אך העלים. בגלל שכוח האדהזיה בין המים לצינורות העצה גדול יותר מכוח הקוהזיה, מים יטפסו במעלה הצינור. תופעה משולבת זו נקראת נימיות (נים הוא צינור דק)

כידוע נייר עשוי מעץ, כלומר תאית, כוחות הקוהזיה בין המים לתאית גבוהים. בנוסף המבנה האוורירי של הנייר (מלא חללים קטנים) משמש כמו צינורות ומקיים את תופעת הנימיות ומאפשר למים לטפס במעלה עמודת הנייר ולעבור לכוס שניה.

תופעה מעניינת נוספת שאפשר לראות היא שהמים יעברו לכוס הריקה עד שגובה המים בשתי הכוסות יהיה שווה, לא יותר ולא פחות. תופעה זו נקראת חוק הכלים השלובים. לפי חוק זה אם יש שני כלים שנוזל יכול לזרום בחופשיות בין כלי אחד לשני (כמו במקרה שלנו) גובה המים ישאף להיות שווה בשני הכלים. זו הסיבה שגובה פני הים באוקיינוסים על כדור הארץ זהה בכל מקום כל עוד המים חופשיים לזרום בין אוקיאנוס אחד לשני.

נגד כח המשיכה

נגד כח המשיכה

https://youtu.be/ImsdGPCblrA ציוד נדרש: כוסות (לפחות 3) מים צבעי מאכל בצבעי היסוד (אדום כחול צהוב) נייר סופג מהלך הניסוי: מזגו מים…
כרומטוגרפיה

כרומטוגרפיה

ציוד נדרש: טושים על בסיס מים כוס מים נייר סינון (או נייר סופג) מהלך הניסוי: גזרו מלבנים בגודל 10X2 ס”מ…
צבעים בחלב

צבעים בחלב

מתח הפנים הוא תכונה נפלאה של נוזלים שמאפשרת לנו המון משחק וחקר. והפעם - צבעים רצים!
קסם הסוכריות

קסם הסוכריות

אחד הניסויים המפתיעים והססגוניים ביותר. ניסוי שתמיד מעלה חיוך. הניסוי שאתם חייבים לנסות!

אהבתם את הרעיון? רוצים להנות מיצירות וניסויים נוספים? הצטרפו לרשימת התפוצה:

מודעות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן