ביום שישי בצהריים חגג אורי יחד עם כל חבריו את יום ההולדת שלו. אורי נולד בקיץ ואת יום ההולדת חגג תמיד במדשאה הגדולה שליד הבריכה. כל הילדים לבשו את בגדי הים, חבשו כובע ומרחו קרם להגנה מפני קרינת השמש.

אמא של אורי הכינה שולחן גדול מלא במאכלים טעימים ודאגה למזוג לכל ילד כוס שתיה קרה ומרעננת. כדי למנוע עוד ועוד כלים בערימת הזבל רשמה על כל כוס את שמו של הילד, כך יוכל לשתות מאותה כוס כל החגיגה.

אבל…. רגע … מה קרה כאן ? הילדים נגעו בכוס בידיהם המלאות בקרם ההגנה ומחקו את השמות. אוייי… אמא של אורי לא הביאה איתה כוסות נוספים וחייבים לשתות עוד ועוד בימי הקיץ החמים.

ישב אורי עצוב ונסה לחשוב מה לעשות. הוא רוצה שהמסיבה תמשך אבל הוא יודע כי הילדים חייבים לשתות.

פתאם קפצה משמחה דניאל ” פתרתי את הבעיה, חפש מהר בערימה והבא את המתנה שהבאתי לך”. ” מה הבאת לי כוסות כמתנה” שאל שתדהמה אורי. “לא, אתה מצחיק, הבאתי לך משהו ממש ממש מיוחד”.

חזר אורי עם קופסת המתנה מדניאל ומהר להסיר את העטיפה. “ערכת מדע ? במה זה יעזור” התעצבן אורי. “פתח אותה וקרא את ההוראות” ענתה דניאל.

“עכשיו אני מבין ” צעק אורי לאחר שקרא את הרשום על הערכה . “נכון, זאת הדרך המתאימה בדיוק כדי לזהות של מי כל כוס”.

יודעים מה היה כתוב ? מנחשים ?

על הערכה היה כתוב%d7%98%d7%91%d7%99%d7%a2%d7%aa-%d7%90%d7%a6%d7%91%d7%a2

 “טביעות אצבע” –טביעות האצבע נוצרות כאשר אנו נוגעים במשטח עם קצות אצבעותינו, שומן שמופרש מהעור נשאר על המשטח ומטביע עליו את הדוגמא שמצוירת על האצבע. הדוגמא היא סדרה של רכסים ושקעים שנוצרים כבר כשהעובר ברחם. לכל אדם יש דוגמא ייחודית לו, ואפילו לתאומים זהים יש טביעת אצבע שונה, עובדה זו שימושית לצורך זיהוי של אנשים. לדוגמא כאשר בלש מגיע לזירת פשע, הוא מחפש טביעות אצבע שנשארו בשטח, רוב הטביעות אינן נראות וצריך למצוא אותן באמצעים מיוחדים. את תביעות האצבע שמצא ניתן להשוות עם מאגר טביעות האצבע של המשטרה ואולי למצוא שם את הפושע.

“אבל אנחנו לא פושעים ולא נמצא את טביעות האצבע שלנו במשטרה” צעקו הילדים.

“ברור” הרגיעה דניאל, ” אבל כולכם נגעתם בכוסות בידיים שומניות מקרם ההגנה. בקופסת המתנה יש עוד ערכה קטנה. רואים יש כאן מברשת וקופסה מלאה באבקה. נפזר מעט מהאבקה על גבי הכוס ומיד נגלה את טביעת האצבעות”.

“אבל למה זה ?” שאל אורי. “זאת זכוכית מגדלת שתסייע לנו להבחין ולזהות את טביעות האצבעות” ענתה דניאל.

“קדימה בואו נתחיל זה ממש כף”  צעקו הילדים.

חצי שעה של הנאה חלפה, אמא של אורי בעזרת הערכות וזכוכית המגדלת פענחה את טביעות האצבעות והשיבה לכל ילד את הכוס שלו.

כולם חזרו מרוצים ושמחים למשחקי הבריכה, רק אחרי ששתו לרוויה ולא שכחו להגיד תודה לדניאל שהמתנה שלה הצילה את המסיבה.

מתאים לערכת החתמה. לפרטים נוספים על המארז לחצו כאן>>

 

Advertisements